Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistys juhli 100 vuottaan Lounais-Hämeen Pirtillä

Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistys juhli 100 vuottaanLounais-Hämeen Pirtissä yhdessä 75 vuotta täyttäneenLounais-Hämeen Pirtin Säätiön kanssa. Lounais-Hämeen Pirtin rakentanut kotiseutu- ja museoyhdistys perusti säätiön taloudellisista syistä vuonna 1948.

Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistys juhli 100 vuottaan Lounais-Hämeen Pirtillä | Kotiseutu | Kotiseutulainen

Puheenjohtaja Ilppo Aaltonen loi tervehdyspuheessaan lyhyen katsauksen kotiseutuyhdistyksen historiaan kertoen pääkohdat myös pirtin säätiön historiasta. 

Yhdistyksen historia pähkinänkuoressa

Kotiseutuyhdistyksen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Mustialan maatalousopiston lehtori Antto Laiho, varapuheenjohtajaksi Forssan yhteiskoulun rehtori J. G. Hyötyniemi ja sihteeriksi Esko Aaltonen. Pirtin säätiön puheenjohtajaksi valittiin kaupunginjohtaja Erik von Frenckell ja varapuheenjohtajaksi Esko Aaltonen. Kotiseutuyhdistys aloitti heti museoesineiden, kirjallisuuden ja kansantarinoiden keruun. Esko Aaltonen kuvasi ahkerasti Lounais-Hämeen väkeä ja vanhoja miljöitä. Julkaisutoiminta alkoi myös heti ja Kaukolanharjulle pystytettiin näkötorni. Saaren kansanpuisto perustetiin 1932, jossa maakunta- ja kokkojuhlat jatkuivat tuhansien ihmisten yleisötapahtumina aina vuoteen 1973 saakka, jolloin kansanpuiston vuokrasopimus päättyi. 

Vuosien myötä museotoiminta kehittyi. Ensimmäinen todellinen museo toimi 1930-luvulla Viksbergin kartanon entisessä talous- ja konttorirakennuksessa, Teatteritaloon päästiin sota-ajan jälkeen.Oman museorakennuksen Lounais-Hämeen museo sai Kehräämöalueen puuvillamakasiinista Matti Aaltosen toimiessa puheenjohtajana vuonna 1980. 1990-luvun lopussa perustettiin Forssan museo, joka muuttui Tekstiilimuseo Tyykiksi, kun Lounais-Hämeen museo muuttui Forssan museoksi ennen kuin museotoiminta siirtyi Forssan kaupungin hallintaan. Yhdistyksen alaosasto Forssa-kerho perusti Ronttismäen tehtaalaismuseon, kerho oli myös Kehrääjätyttö- ja Mylläripatsaan perustaja. Forssa-kerhon työtä jatkoi aina viime vuosiin saakka Forssa eläväksi ja kauniiksi -yhdistys, joka järjesti vuosien ajan Forssa-viikon ja Kehräämön joulutorin sekä kunnosti Forssan Elävien Kuvien Teatterin.

Esko Aaltosen kulttuuripalkinto Lounais-Hämeen Pirtin Säätiölle

Lounais-Hämeen Pirtin kutsuvierastilaisuudessa juhlapuheen piti Suomen Kotiseutuliiton valtuuston puheenjohtaja Janne Vilkuna, käyden läpi yhdistyksen historiaa ja perustaja Esko Aaltosen valtakunnallista kotiseututoimintaa yhdessä isoisänsä Kustaa Vilkunan kanssa. Esko Aaltonen oli vahvasti Suomen Kotiseutuliiton perustamisen takana Lounais-Hämeen Pirtissä 1949.

Juhlassa palkittiin Esko Aaltosen kulttuuripalkinnolla Lounais Hämeen Pirtin Säätiö, juhlavuoden kunniaksi palkinnon suuruus oli 3 000 €. Palkinnon otti vastaan säätiön puheenjohtaja Harri Kaunisto. Suomen Kotiseutuliiton kultaisella ansiomerkillä tilaisuudessa palkittiin yli 20 vuoden aktiivisesta kotiseututoiminnastapuheenjohtaja Ilppo Aaltonen, rahastonhoitaja Asta Louhelo ja hallituksen ja työvaliokunnan jäsen Stiina-Liisa Pirkkamaa. Pronssisella ansiomerkillä palkittiin Arja Kanerva, Anne Kähkönen, Jaana Lindfors, Jaana Luomala, Timo Nukari ja Maritta Yläranta. Merkit luovuttivat Kotiseutuliiton hallituksen puheenjohtaja Sampo Suihko ja valtuuston puheenjohtaja Janne Vilkuna. 

 Juhlassa viulisti Sanna Mansikkaniemi soitti Tuomo Sorrin säestyksellä musiikkia Tammelasta ja Teatteri Tuntematon Jokioisilta esitti kuuden näyttelijänvoimin,Tuomo Sorrin säestämänä, kohtauksia Niskavuori-näytelmästään. Lämminhenkisessä juhlassa oli paikalla yli 60 kotiseutuyhdistyksen ja pirtin säätiön jäsentä.

Aiheeseen liittyviä juttuja