OnWood on ajassa ja aikaansa edellä – nyt myös Jokioisilla
Puurakentamisen vahva osaaja OnWood on laajentanut toimintaansa Jokioisille. Yritys osti maaliskuussa 2025 Jokioisten puuelementtitehtaan, jonka toiminta saatiin käyntiin kesän aikana. Tehdas täydentää nyt neljän tehtaan kokonaisuutta, jossa valmistetaan jopa 80 neliömetrin kokoisia tilaelementtejä.
OnWood on laadukkaan puurakentamisen moniosaaja, joka keskittyy erityisesti terveellisten ja turvallisten päiväkotien, koulujen, hoivakotien, matkailukohteiden ja toimitilojen rakentamiseen yrityksille ja julkiselle sektorille. Jokioisten tehdas on rakennettu vuonna 2019 ja se tarjoaa modernit ja monipuoliset tilat toiminnalle.
OnWoodin toimitusjohtaja Miikka Vainio kertoo, että Jokioisten tehtaan hankintaan ollaan oltu erittäin tyytyväisiä.
– Jokioisten tehtaan tilat olemme saaneet muokattua erinomaisesti tarpeidemme mukaiseksi ja nyt tehtaan avulla olemme mahdollistaneet jo olemassa olevan rakentamisen teollistumista ja saaneet volyymia lisättyä onnistuneesti, Vainio kiittelee.

Terveitä rakenteita jo 25 vuoden ajan
OnWood tunnettiin aiemmin nimellä Teijo-Talot Oy, ja yrityksellä on toimialalla takana jo 25 vuoden kokemus. Yritys on osa suomalaista Onvest-konsernia, joka on vakavarainen perheomisteinen suuryhtiö. Onvestin tavoitteena on nousta Suomen johtavaksi puurakentajaksi OnWoodin kautta
– Meidän yrityksen valttikortti on se, että olemme ajassa ja aikaamme edellä. Olemme aloittaneet elementtirakentamisen kuivissa sisätiloissa jo 25 vuotta sitten. Siihen aikaan ei vielä osattu arvostaa terveitä rakenteita, eikä oikein ymmärrettykään kuivien rakennusolosuhteiden tärkeyttä, Vainio toteaa.
Suomen vaihtelevat sääolosuhteet haastavat rakentamista, mutta OnWood on vastannut haasteeseen tehokkaasti. Yrityksen tehtaissa valmistettavat rakennukset viedään jopa 90 prosentin rakennusvalmiuteen, mikä on kansainvälisestikin merkittävä saavutus.
Investointi tuo työtä Jokioisille
Jokioisten tehtaan kauppa on tuonut mukanaan myös merkittäviä työllisyysvaikutuksia. Yritys on palkannut 14 uutta työntekijää ja tavoitteena on palkata vielä kymmenen lisää kuluvan vuoden aikana. Suurin osa työpaikoista sijoittuu juuri Jokioisille. Tehtaan vaikutus ulottuu myös alihankkijoihin, kuten sähköurakoitsijoihin, siivouspalveluihin ja maaurakoitsijoihin, mikä vahvistaa alueen kokonaistyöllisyyttä.
– Olemme varmistaneet pääosin vuoden 2026 työt, joten voimme taata töitä jo olemassa oleville työntekijöille. Lisäksi meillä on nyt mahdollisuus palkata lisää työntekijöitä. Pelkästään syksyn aikana Jokioisten tehtaalta toimitettiin onnistuneesti muun muassa kaikki seinä- ja tasoelementit suureen päiväkotikohteeseen. Elementit kootaan valmiiksi tilaelementeiksi Salon tuotantolaitoksella, ja kohde valmistuu vuoden 2026 aikana Raaseporin Karjaalle. Prosessi on nyt testattu ja hyväksi havaittu, Vainio iloitsee.
Teksti: Pauliina Withanage, kuvat: OnWood



