Lähes henkilökohtaista digikoulutusta
Erityisesti senioreille suunnattu digikoulutus alkaa Forssassa ja Tammelassa Wahren-Opiston toimesta. Opetus on todellakin melkein henkilökohtaista, koska digitaitoja opettava Jarkko Lindholm ottaa ryhmään kerralla vain kuusi oppilasta. Näin hän voi todella näyttää eikä vain opettaa.
Koulutukseen saavutaan oman alapuhelimen, tabletin tai läppärin kanssa ja Jarkko Lindholmin oppeja pääsee siis kokeilemaan heti omalla laitteella.
Koulutuksessa painottuu tottakai turvallisuus, mutta Jarkko Lindholm haluaa myös hälventää turhia pelkoja ja uhkakuvia.
− Tarkoitus on nimenomaan oppia laitteiden turvallinen käyttö, jolloin ei tarvitse pelätä. Monet uutiset huijauksista ja uhista pelottavat juuri siksi, että on liian vähän tietoa, taitoa ja kokemusta siitä, miten voi hoitaa asiat turvallisesti.
Valmiiksi ei tarvitse osata
Digikoulutuksessa käydään läpi termistö, opetellaan kirjautumaan, luomaan tili ja hoitamaan esimerkiksi pankkiasioita turvallisesti äpin avulla ilman tunnuslukulistaa – tämä nimenomaan on Jarkko Lindholmin mukaan turvallisempi tapa, koska huijaussivustot eivät pysty äpin avulla yhteyttä luomaan.
− Tottakai otetaan huomioon osallistujien tarpeet ja käymme läpi opiskelijoiden kysymyksiä ja esille tuomia ongelmakohtia.
Jarkko Lindholm painottaa, että mitään ei tarvitse osata etukäteen eikä tyhmiä kysymyksiä ole.
− Kyllä osaaminen voi muuttaa suhtautumista. Kun oppii ja löytää vaikka netin maailman, voi jopa innostua ja kiinnostua ihan uusista asioista.
Oppiminen antaa innostusta
Jarkko Lindholm korostaa sitä, ettei ole kysymys älystä, vaan kiinnostuksen puutteesta. Kun kiinnostus herää ja oppii uusia asioita, on se iästä riippumatta aina mukavaa.
Digikoulutuksessa asioita käydään läpi käyttäjän näkökulmasta ja sillä tahdilla, että jokainen pysyy mukana.
− Kun on oma laite mukana, pääsee oppeja kokeilemaan heti ja toistamaan kotona. Koska sitähän se vaatii, että asiat jäävät muistiin. Saamia oppeja pitää käyttää.
Jarkko Lindholm rohkaisee tulemaan mukaan, ilmoittautumaan ryhmiin.
− Nyt ei tarvitse kursailla. Otetaan yhdessä laitteet haltuun, valmiiksi ei tarvits osata.
Digihelppi ensihätään
Digihelppiin voi pistäytyä ilmoittautumatta, se toimii Forssan ja Tammelan kirjastolla kerran viikossa. Se tarkoittaa, että on paikka, josta saa apua, kun puhelin on vaikka mennyt solmuun. Eli kun oman laitteen kanssa on jokin ongelma. Tai haluaa puhelimeen vaikka jonkun uuden toiminnon, sivuston, palvelun, muttei tiedä miten. Tai on unohtanut miten sen kuvan sai liitettyä whatsuppiin – tai miten sen whatsupin siihen puhelimeen saa, kun kaikki sitä suosittelee. Disihelppi on siis ilmaista apua ja neuvontaa, kun sitä tarvitsee.
− Helposti kuvitellaan, että pitää osata. Älylaitteita pitää osata käyttää, kun muutkin… mutta jokainen on joutunut opettelemaan niiden käytön. Hienoa on se, että haluaa oppia, haluaa poistaa esteitä, voidaan yhdessä poistaa ongelmia ja ehkä turhiakin pelkoja ja toisaalta myös oppia tunnistamaan ne sudenkuopat.
Digikoulutuksen ryhmiin ei ole ikärajaa, ei myöskään Digihelppiin.
Maksuton senioreiden digikoulutus
On tarkoitettu seniori-ikäisille, joilla ei ole juurikaan kokemusta älylaitteen / tietokoneen käytöstä. Kurssilla käytetään ja opetellaan oman laitteen, kuten kännykän, tabletin tai läppärin käyttöä.
Ilmoittautuminen Wahren-opiston toimistoon p. 03 4141 5390 tai netissä.
FORSSASSA Brander-Sali, kirjastotalo, Wahreninkatu 4, torstaisin
18.9.- 23.10.2025 340102
A Senioreiden digikoulutus
To 9.00 – 10.30 340103 (täynnä)
B Senioreiden digikoulutus
To 11.00 – 12.30 340104
C Senioreiden digikoulutus
To 13.00 – 14.3
TAMMELASSA Tammelan kirjasto, Hakkapeliitantie 2 perjantaisin
19.9. – 24.10.2025 340105
D Senioreiden digikoulutus
Pe 9.00 – 10.30
Maksuton digihelppi
Wahren-opisto järjestää lukuvuoden aikana Forssassa ja Tammelassa digihelppejä, joihin voi tulla paikalle oman laitteen kanssa kysymään neuvoa laitteen sekä ohjelman käytöstä.
17.9.-26.11.2025 ja 14.1.-25.3.2026 (ei viikolla 42 ja 9.)
Forssan kirjastolla ke klo 11-12.30
Tammelan kirjastolla ke klo 13.30-14.30



