Tervetuloa Puistokahveille

Puistokahvit Senioreille -toiminta alkaa kesäkuussa Forssassa ja Tammelassa. Viime kesänä Kanta-Hämeen Muistiyhdistys ry aloitti matalan kynnyksen toiminnan, joka saa nyt jatkoa. Puistokahvit Senioreille kutsuu ikäihmiset yhteen ”rollaattorimatkan päähän kotoa” tapaamaan toisiaan ulos Suomen suveen ja kauniisiin kesäisiin puistoihin. Maksuttomassa toiminnassa tarjolla on pullakahvit ja ohjattua ohjelmaa, kuten keskustelua, visailua, pientä jumppaa, aivotreeniä ja yhteislaulua.

− Puistokahvit on suunnattu kaikille ikäihmisille. Ohjelma on monipuolisin keinoin aivoterveyttä, omaa aktiivisuutta ja osallisuutta vahvistavaa. Toimintaan pystyy osallistumaan, vaikka toimintakyky olisi joltain osin heikentynyt, esimerkiksi muistisairauden myötä. kertoo Puistokahveista vastaava yhteisöohjaaja Antti Leino Kanta-Hämeen Muistiyhdistyksestä.

Forssassa puistokahvit kokoontuvat Wahrenin puistossa (Yhtiönpuisto) ensimmäisen kerran poikkeuksellisesti perjantaina 12.6., klo 10.00–11.30. Tämän jälkeen samaan aikaan torstaisin 18.6., 25.6., 2.7. ja 9.7. samassa paikassa. Tammelassa tapahtumapaikkana on Kuusipuisto, jossa kokoonnutaan torstaisin klo 13.00–14.30 alkaen 11.6. ja jatkuen 18.6., 25.6., 2.7. ja 9.7.

”Viime kesänä Forssan ja Tammelan puistokahveilla oli yhteensä yli 200 käyntikertaa. Kävijät kokivat toiminnan erittäin mielekkäänä. Kävijöistä 85 % koki yksinäisyyden tunteensa vähentyneen ja lähes 90 % tutustui uusiin ihmisiin.” Leino toteaa.

Forssan ja Tammelan osalta Puistokahvit Senioreille -toiminnan mahdollistaa Hyvinvointialue Oma Hämeen kumppanuusavustus. Puistokahveja järjestetään tänä kesänä myös Hämeenlinnassa, Rengossa, Hauholla, Iittalassa, Turengissa ja Hattulassa. Puistokahveista voi kysyä lisää info@muistiaina.fi tai lukea www.muistiaina.fi/toiminta/puistokahvit

Kaikki artikkelit

Siirry takaisin sivun alkuun