Elävienkuvien teatterin ohjelmistoa
Kevättä kohden mentäessä on paljon katseltavaa ja nähtävää Elävienkuvien teatterilla. Tarjolla on jälleen kerran odotettuja kotimaisia ensi-iltoja ja Oscar-ehdokas elokuvia maailmalta. 120 juhlavuoden ensimmäinen tapahtuma on Night Visions goes to Forssa. Tapahtuma starttaa 13.3. Elokuvia esittelemässä la 14.3. Night Visionista festivaalijohtaja Mikko Aromaa. Viikolla nähdään kaikkiaan kuusi teeman mukaista elokuvaa. Tarjolla on myös kovan tason konsertteja Elävienkuvien teatterin skriinillä: K-pop-sensaatio Stray Kidsin The dominATE Experience on livetaltiointi heidän ennätyksiä rikkoneelta maailmankiertueeltaan ja EPiC: Elvis Presley in Concert, kadonneeksi luultu konserttitaltiointi Las Vegasista. Myös klassikko elokuvia ja oopperaa on kevään ohjelmistoon tulossa.

Perjantaina 13.2. saa ensi-iltansa GOAT: Kaikkien aikojen paras. Animaatio on toimintakomedia, joka sijoittuu maailmaan, jossa kaikki hahmot ovat eläimiä. Tarina seuraa Williä, pientä vuohta, jolla on suuret unelmat.

Samana viikonvaihteessa tulee ensi iltaan odotettu Humiseva Harju. Yorkshiren nummille sijoittuva intohimoinen ja myrskyisä rakkaustarina sukeltaa Heathcliffin ja Catherine Earnshaw’n intensiiviseen ja tuhoisaan suhteeseen.

14.2. Kankaalle ilmestyy Vinski 2. Hömpstadin kaupunkia suojelevan näkymättömän sankarin Vinskin supervoimat katoavat, kun näkymättömyyspulveri varastetaan. Se on kuitenkin vasta ensimmäinen askel Hömpstadia uhkaavien häikäilemättömien rikollisten suunnitelmassa, jossa vaarassa on Vinskin lisäksi hänen äitinsä ja koko kaupunki.

Kaunis rietas onnellinen saa ensi-iltansa 18.2. Elokuva kertoo Kaija Koon matkasta itsevarmaksi ja rohkeaksi artistiksi. Elokuva on voimakas tarina yhdestä Suomen suurimmista artisteista, jonka musiikki on lohduttanut ja voimaannuttanut jo sukupolvien ajan.
21.2. on tarjolla K-Poppia, kun Stray Kids: The dominATE Experience saapuu kankaalle.

Lisää konsertti taltiointeja on luvassa perjantaina 27.2. EPiC: Elvis Presley in Concert on enemmän kuin konserttitaltiointi. Baz Luhrmannin ainutlaatuisessa elokuvaelämyksessä Elvis laulaa ja kertoo tarinansa tavalla, jollaista ei ole koettu aiemmin.

Kotimainen Isänpäivä starttaa 6.3. Isänpäivä on rehti tragikomedia elämässä pärjäämisen mittareista. Elokuvassa Veikko (Tommi Korpela) auttaa ystäväänsä Tinkeä (Tomi Lindfors) selviämään arjesta palveluyksikössä.
Samana iltana saa myös ensi-iltansa The Bride! Yksinäinen Frankenstein (Bale) matkustaa 1930-luvun Chicagoon pyytääkseen uraauurtavaa tutkijaa tohtori Euphroniousia luomaan hänelle kumppanin.



